Návod jak využít zbytky svíček

Taky se Vám doma válí spoustu nedohořelých svíček a je Vám líto je vyhodit? Stačí Vám 6 kroků a ze starých svíček uděláte nové.

Recyklujte!

Ušetříte peníze, užijete si vlastní tvorbu, potěšíte někoho dalšího originálním vlastnoručně vyrobeným dárkem a tvořit můžete i s dětmi.

Než začnete

 1. Projděte svoje domácí zásoby a vytáhněte všechny staré svíčky, které jsou nedohořelé, rozteklé, i ty které se Vám už prostě nelíbí. 11
 2. Nachystejte si desku, nůž, hrnec, velkou zavařovací sklenici, starou vařečku, chňapku, špejli, kleště a nádoby na svíčky.
 3. Kupte nový knot a plíšek ke knotu nebo rovnou knot s plíškem. Je to investice v řádu korun.

 

 Nádoby na tvorbu svíček2

 • staré sklenice různých tvarů a velikostí, nejlépe ty, které se u horního okraje rozšiřují
 • kelímky plastové (od jogurtu) nebo papírové (od kávy)
 • papírové krabičky nebo ruličky

U papírových ruliček i krabiček je potřeba zajistit dno pomocí alobalu a izolepy.

43

 

POSTUP:1

 1. Krok – rozebrat – staré svíčky zbavíme ozdob, knotu a rozřežeme na malé kousky.

2. Krok – rozehřát – do hrnce s vodou postavíme sklenici s kousky vosku a uvedeme do varu. Ohříváme tak dlouho dokud se vosk neroztopí. Občas promícháme vařečkou.

Velikost hrnce vybereme podle velikosti sklenice. Můžeme ohřívat i několik sklenic najednou, pokud chceme pracovat s více barvami vosku. Voda v hrnci by měla saha asi do 1/2 výšky sklenice.

9  13

 

3. Krok – připravit nádoby – než se vosk roztopí, přichystáme si nádoby s knoty. Do vybrané nádoby (sklenice, krabičky či kelímku) potřebujeme přichystat nový knot. Jeden konec knotu přivážeme na uzel na špe12jli, odměříme délku (na výšku nádoby), ustřihneme a na druhý konec knotu přichytíme plíšek pomocí kleští. Špejle nám zároveň pomáhá udržet knot na správném místě po celou dobu tvorby svíčky.

 

Vůně a koření

Pokud chceme mít svíčku i voňavou přidáme do roztopeného vosku pár kapek vonného oleje a zamícháme.

Jako aroma ve svíčce poslouží i kousky koření např. hřebíček, badián, skořice.

14

4. Krok – nalévat – roztopený vosk pomalu naléváme do připravených nádob. Trochu vosku si necháme v nádobě pro případ, že by se vosk při chladnutí propadl.

 

5. Krok – tvrdnout 🙂 – svíčku necháme vychladnout nejlépe do druhého dne.16

Pokud jsme použili jinou nádobu než sklenici je potřeba hotovou svíčku vytáhnout z obalu. Z kelímku jde vyklopit snadno u papírových krabiček a ruliček musíme krabičku rozstříhat.

 

6. Krok – zabalit – hotovou svíčku dozdobíme krajkou, stužkou, provázkem, korálky nebo knoflíkem, vložíme do celofánového sáčku, přidáme jmenovku nebo krátký vzkaz a můžeme darovat.

 

1819

 

A úvodní

A komu vyrobíte a darujete svíčku Vy?

 

Jitka Rakušanová
Mou vášní je ruční tvoření. Již několik let vyrábím bižuterii a tvořím nejen z papíru. Inspiruji ženy, jak si odpočinout tvořením jednoduše, s radostí a z běžně dostupných materiálů. Moje motto je: „Tvořím od srdce k srdci“. O mé cestě od nestíhání až k plnění snů si přečtěte zde>>
Komentáře
 • SMS už není IN, buďte jedineční!

  Odhalte 5 DŮVODŮ PROČ ZAČÍT vyrábět vlastnoruční papírové přání s fotonávodem jak na to.

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky