Mami, tati děkuji!

Nikdy mi nepřipadalo, že by ve mně rodiče vědomě rozvíjeli tvořivost. Přesněji vášeň pro ruční vyrábění věcí z různých materiálů. Teprve nedávno jsem začala přemýšlet: „Odkud se vzala ta moje tvořivost?“

 

Když jsem se začala zabývat vlastním osobním rozvojem, častokrát jsem slyšela větu: „Dělej, co tě baví!“. Ale co mě vlastní baví? Ať jsem hledala všude kolem, ale hlavně uvnitř sebe, vždy přišla odpověď „tvoření“. Začala jsem přemýšlet nad tím, kde jsou kořeny mojí tvořivosti, protože jsem neměla pocit, že by jí ve mně rodiče vědomě „pěstovali“.

 

Vrátila jsem se proto do svého dětství a vzpomínala, jak se u nás doma tvořilo. Chvíli mi to trvalo, ale pak jsem si vzpomněla.

Můj otec rád vyřezával ze dřeva a stavěl modely lodí. Dodnes má doma vlastní výrobek z „mládí“. Pokaždé, když se na tu loď zadívám, udivují mě propracované detaily. Častokrát jsem si říkala: „Jak ho tohle titěrné lepení mohlo bavit?“ To jsem ještě netušila, jakými detaily se budu zabývat já.

Tátova loď

Moji mámu jsem častokrát viděla s jehlicemi v ruce. Hromada barevných a neposedných klubíček, ze kterých pletla oblečení. Svetry, halenky, i sukně. Pamatuji se, že to brala jako čas odpočinku, ze kterého vzešlo ještě něco užitečného.

Mámin svetr

Jako dítě, jsem si myslela, že tohle přece dělá každý! Že na tom není nic zvláštního. A už vůbec jsem netušila, že mě tím rodiče tolik ovlivní v budoucím životě. Vtiskly do mého podvědomí dary, které si uvědomuji až dnes. A to
• zaměření na detaily a
• že tvoření je odpočinek i užitek.

Nejvíce nám rodiče předávají tím, co sami dělají.

Nejde o slova ale o činy. Podvědomě přijímáme vzorce chování našich rodičů. To jak zvládají různé situace nejen ty stresové ale i ty příjemné. Jak se chovají k druhým lidem i sami k sobě,…to přijmeme do svého podvědomí a v dospělosti se podle toho chováme. A mnohdy si to ani neuvědomujeme.

Pro mé rodiče bylo tvoření chvíle odpočinku a odreagování, pohoda, radost, preciznosti i lehkost. Tvořili pro radost svoji ale i svých blízkých. Tak jako já dnes „tvořím od srdce k srdci“.

Moje 1. srdce

Mami, tati, děkuji, že jste mě inspirovali k tvořivosti.

A jak, svoje děti, inspirujete vy?

 

 

 

 

Jitka Rakušanová
Mou vášní je ruční tvoření. Již několik let vyrábím bižuterii a tvořím nejen z papíru. Inspiruji ženy, jak si odpočinout tvořením jednoduše, s radostí a z běžně dostupných materiálů. Moje motto je: „Tvořím od srdce k srdci“. O mé cestě od nestíhání až k plnění snů si přečtěte zde>>
Komentáře
  • SMS už není IN, buďte jedineční!

    Odhalte 5 DŮVODŮ PROČ ZAČÍT vyrábět vlastnoruční papírové přání s fotonávodem jak na to.

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky