Konec školního roku a způsob, jak říct děkuji

Blíží se konec školního roku, vysvědčení a prázdniny. My se loučíme s mateřinkou a hurá do 1. třídy!

Je čas říct, děkuji.

Loučíme se s učitelkami a je čas poděkovat jim za péči, kterou věnovali našim dětem po celý školní rok. V článku Mgr. Jaromíra Bednářová, která je učitelkou na základní škole, sdílí svoje zkušenosti s tím, jaké dárky dostávají učitelé na konci školního roku. Co je potěšilo nebo příjemně překvapilo? Najdete zde mnoho inspirace pro nevšední dárek.

Vzpomínky zůstanou

Článek mě přiměl přemýšlet, co darovat učitelkám mých dětí z mateřské i základní školy. Všichni budeme vzpomínat na zážitky ze školy i paní učitelky, které je po celý školní rok provázely a pomáhaly jim nejen při učení. Ty nejsilnější zážitky navždy zůstanou v srdcích našich i učitelek ale i přesto je můžeme obdarovat drobným, vlastnoručně vyrobeným dárkem, který jim vykouzlí úsměv na tváři pokaždé, když ho uvidí.

Květina uvadne, bomboniera se sní tak co jim darovat?

Dlouho jsem přemýšlela nad dárkem, který potěší a zároveň zůstane na památku. Inspirace přišla a spojila dvě věci v jedno. Tvoření od srdce k srdci se slovem děkuji. A výsledkem je originální dárek, který potěší pokaždé, když se na něj obdarovaná osoba podívá.
Jedná se o vlastnoručně vyrobený dárek, který můžete dát kdykoliv, když chcete někomu poděkovat. A nejen na konci školního roku. Takovým drobným dárkem je drátěné srdce, které můžete přiložit k živé květině nebo zapíchnout do květináče s květinou či jako samostatný dárek nebo doplněk děkovného přání. Připravila jsem pro Vás návod na jeho výrobu.

Na výrobu drátěného srdce budeme potřebovat:

Drátěné srdce

1. Barevný silný drát v průměru 2 mm – na tvar srdce
2. Tenčí stříbrný drát v průměru 1 mm – na nápis
3. Tenký vázací drát (barevný nebo stříbrný)
4. Kleště štípací, ketlovací a ploché
5. Perličky

Postup výroby drátěného srdce s nápisem „DĚKUJI“:

1) Nejdříve si vyrobím nápis „děkuji“. Ustřihnu tenčí stříbrný drát v délce cca 45 cm i delší. Raději delší, ustřihnout se dá vždy ale nastavit už ne. Ke tvarování mi pomohou ketlovací a ploché kleště na zmáčknutí. Dají se koupit v železářství za pár korun. Zvolila jsem k tomu tenčí drát, protože je mnohem ohebnější a lépe se tvaruje. Můj výsledný rozměr nápisu je: délka 10 cm a výška 3 cm

Užitečný tip: Nápis vyrábím vždy jako první! Tvar srdce pak snadno přizpůsobím velikosti nápisu než naopak. Samozřejmě je zde prostor i pro Vaši fantazii! Můžete zvolit jiné kombinace barev i nápisy k různým příležitostem.

DD  E  K  K 2 K 3  IMG_20150619_083621_1 U  J IMG_20150619_083823_1  děkuji Děkuji 2
2) Pokračuji výrobou tvaru srdce. Ustřihnu si hrubý barevný drát v délce cca 80 cm. V polovině délky udělám smyčku, která tvoří záhyb srdce. Od smyčky pokračuji tvarováním srdce na každou stranu. Pomoci mi přitom může např. tuba lepidla, kolem kterého vytvaruji oblé tvary srdce. Pomůcku si zvolte podle velikosti srdce, které děláte. Srdce na fotce je ve velikosti 13 x 11 cm.

Srdce smyčka Srdce tvar

Srdce zakončím spojením obou konců drátů do spirálky. Konce drátů ukončím podle způsobu darování. Pokud se jedná o zápich do květináče, není třeba dál upravovat. Pokud však zvolíme kombinaci s květinou, je potřeba konce zatočit do spirálky aby nedošlo k poranění od konců drátů.

IMG_20150619_084627_1 IMG_20150619_084816_1

3) Další krokem je spojení srdce a nápisu do jednoho celku. K tomu použiji tenký vázací drát stříbrný nebo barevný.
Užitečný tip: velmi dobrý efekt získáte použitím perliček. Já zvolila barvu bílou.

Srdce a nápis Srdce, nápis a pomůcky

Ustřihnu si tenký drát v délce cca 1.3 m a začnu omotáváním srdce od spodní části směrem do prava a nahoru. Na každou čtvrtou otočku přidám perličku.

Srdce drátek Srdce perlička

V místě spojení s nápisem omotávám vázacím drátem dvojmo a perličku vynechávám. Nápis tedy fixuji k srdci nejdřív v místě ohybu písmene „j“, poté přes písmeno „i“, které jsem si upravila, právě tak, ať se mi lépe uchytává a pokračuji v omotávání směrem nahoru.

K dokonalosti nápisu – tedy doplnění tečky a háčku jsem poučila perličky, které spustím nad nápis pomocí drátku a stejnou cestou se vracím zpět na základnu tvaru srdce.

Srdce fix j

Srdce tečka

Srdce tečka

Opět pokračuji s omotávání směrem do leva a dolů. Poslední fixace nápisu je přes písmeno „d“ a dokončím omotávání až ke spodní části srdce, kde oba konce tenkého drátu spojím k sobě a odstřihnu.

Srdce háček Srdce háček

Srdce háček 4 Srdce háček 5  Srdce hotovo Hotové srdce rozměry

Tak a je hotovo!

Pro inspiraci, jak lze jeden výrobek naaranžovat různými způsoby:

1) Doplněk k živé květině

Srdce s růží Srdce detail

 

2) Zápich do květináče

Srdce v květináči Srdce v květináči 2

 

3) Samostatně jako dekorace k zavěšení

Srdce dekorace

Tak dárek máme a teď hurá do 1. třídy!

Proč hurá? Protože díky projektu Škola zvesela, s dcerou víme, co je potřeba zvládnout před nástupem do 1. třídy. Jsou před námi prázdniny, takže máme spoustu času to procvičit. V e-booku „10 zaručených rad, které Vašemu dítěti usnadní nástup do 1. třídy“ najdete přesný postup krok za krokem na co se zaměřit a jak to hravě a s radostí procvičovat. Jestli máte doma předškoláka, tak tohle jsou užitečné rady právě pro Vás.

Přeji Vám krásné tvořivé prázdniny a pohodový nástup do 1. třídy

 

 

 

 

Jitka Rakušanová
Mou vášní je ruční tvoření. Již několik let vyrábím bižuterii a tvořím nejen z papíru. Inspiruji ženy, jak si odpočinout tvořením jednoduše, s radostí a z běžně dostupných materiálů. Moje motto je: „Tvořím od srdce k srdci“. O mé cestě od nestíhání až k plnění snů si přečtěte zde>>
Komentáře
  • SMS už není IN, buďte jedineční!

    Odhalte 5 DŮVODŮ PROČ ZAČÍT vyrábět vlastnoruční papírové přání s fotonávodem jak na to.

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky