Adventní kalendář, po kterém se netloustne!

Prosinec je teda a s ním i mnoho adventních tradic. Jednou z nich je adventní kalendář. V dětství jsem ho dostávala i já. Dnes ho pro změnu dávám svým dětem.
Protože ráda tvořím, tak nezůstávám u kupovaných adventních kalendářů, ale vyrábím jim vlastní.

V předchozích letech jsem vyráběla adventní kalendář  z perníčků. Měl velký úspěch. Na jeho výrobu je však potřeba myslet s přestihem. Rozhodně to není varianta na poslední chvíli.

9 kalendář červený

zimní tvoření 008
Loni jsem dětem ušila adventní kalendář z papírových ruliček. Nápad to byl skvělý. Ruličky mají prostor na mnoho rozmanitých dárečků dle fantazie. Jeho výroba však zabrala víc času, než bylo původně v plánu. Je to ale varianta, kterou využijete opakovaně.
IMG_20151202_110439

Rok 2015 je prostě jiný!

Letos mě advent zaskočil, jak jsem o tom psala v minulém článku. A tak jsem se rozhodla, že ty letošní vánoce prostě budou jiné a ve všem! Proto jsem vymyslela:

Adventní kalendář, po kterém se netloustne!

Myslím si, že sladkostí mají děti dost i během roku. Navíc bude ještě cukroví, takže ten letošní adventní kalendář bude bez kalorií! Za to velmi barevný a plný energie!

4.

Adventní kalendář, po kterém se netloustne, je vyroben z barevných obálek, do kterých jsou vloženy kartičky. Na každé kartičce je napsané jedno slov (heslo) a uvnitř kartičky doplňková věta k danému slovu.

Heslo

Např. slovo „ LÁSKA“ a k tomu větu: „Komu jsi dnes řekl: „ mám tě rád/ ráda“? Nebo
„VDĚČNOST“ – „Uvědom si 3 věci, za které jsi vděčný“
„SMÍCH“ – „řekni nejlepší vtip, který znáš!“ … atd.
Prostě slova a věty, které Vám zpříjemní adventní čas a zároveň Vám pomohou se na chvíli zastavit a uvědomit si co je důležité.

Hlavně si to užít!

Každý si popíše kartičky podle sebe. Vymýšleli jsme to společně s dětmi a i tato činnost samotná byla velice zábavná.
Každý den pak otevřete jednu obálku s číslem daného dne. Vytáhnete kartičku a zamyslíte se nad daným heslem a větou. Účelem je si to hlavně užít.
S dětmi se velmi těšíme na kartičku „ POHODA“, vymysleli jsme si, že v tento den si všichni uvaříme dobrý čaj, dáme si nohy na stůl a skvěle si užijeme tu pohodičku nic nedělání!

Návod

Chcete si taky vyrobit adventní kalendář, po kterém se netloustne? Tak tady je:

Na jeho výrobu je potřeba:

  • 1x tvrdý bílý papír velikosti A3 (nebo korková nástěnka)
  • 9 ks měkkých barevných papírů velikosti A4 (nebo kupované malé obálky)
  • Zbytky barevných tvrdých papírů na kartičky
  • Nůžky, tužka, pravítko (nebo řezačku), lepidlo
  • Dobrou a pohodovou náladu! Ta je nejdůležitější! Proč? Dozvíte se za chvilku.

1.

Postup:
1) Nejdřív je potřeba vyrobit si šablonu na malou obálku, jejichž složená velikost bude 4 x 6 cm. Vyměřovat každou obálku zvlášť by bylo velmi zdlouhavé, takže se vyplatí investovat čas do výroby šablony. Nebo si v papírnictví koupit již hotové malé obálky. Bývají i v různých barvách.
2) Šablonu obkreslím na měkké barevné papíry a vystřihnu 24 obálek. Stříhat můžete i 3 obálky najednou, což práci velmi urychlí.
3) Složím jednotlivé obálky a slepím tak, aby bylo možné do obálek vložit kartičku.

2.
4) Každou obálku doplním výřezem srdce, které bude zároveň sloužit k napsání čísla.

3.
5) Připravím si podklad na obálky. Tvrdý bílý papír si velikostně upravím tak, aby se mi tam vešlo všech 24 malých obálek. Náš adventní kalendář bude na ledničce. Proto jsem volila pouze tvrdý papír. Jako podklad můžete použít karton z velké krabice nebo si práci ulehčit ještě víc a použít korkovou nástěnku, kde si obálky jednoduše přišpendlíte.
6) Jednotlivé obálky přilepím na bílý papír pomocí tuhého lepidla tak, aby se daly otvírat i po nalepení.
7) Do obálek si vytvořím kartičky. Já použila zbytky barevných tvrdých papírů. Vystřihla jsem obdélník o rozměru 8 x 5,5 cm a přehla na polovinu tak, aby mi vznikl obdélník 4 x 5,5 cm

5.
8) Teď už zbývá kartičky popsat hesly.

6.
9) Popsané kartičky otočím nápisy dolů, zamíchám a libovolně vložím do jednotlivých obálek.
10) Adventní kalendář, po kterém se netloustne, je hotový.

IMG_20151201_112232
11) Zbývá už jen dát kalendář na vhodné místo.

Ten náš je na ledničce.

IMG_20151201_132611
TIP:

Když si vyrobíte kalendář s 30 obálkami, jako my, můžete tuto „hru“ hrát každý měsíc. Jen na konci měsíce vytáhnete všechny kartičky. Ty, které se Vám líbili, necháte. Pokud se Vám něco neosvědčilo, tak prostě vymyslíte nové. Opět zamícháte a libovolně vložíte do obálek. A hra začíná znovu…

A co vy? Jaké by byly ty Vaše hesla a věty k nim? Inspirujte nás v komentářích!

Jitka Rakušanová
Mou vášní je ruční tvoření. Již několik let vyrábím bižuterii a tvořím nejen z papíru. Inspiruji ženy, jak si odpočinout tvořením jednoduše, s radostí a z běžně dostupných materiálů. Moje motto je: „Tvořím od srdce k srdci“. O mé cestě od nestíhání až k plnění snů si přečtěte zde>>
Komentáře
  • SMS už není IN, buďte jedineční!

    Odhalte 5 DŮVODŮ PROČ ZAČÍT vyrábět vlastnoruční papírové přání s fotonávodem jak na to.

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky